W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny trzeci numer magazynu „Raport ESG”. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego. W najnowszym numerze redakcja zadaje trudne pytania o bezpieczeństwo biznesu w obliczu wojny i kryzysu gospodarczego, szczególnie jeśli chodzi o strategie ESG, w tym także o losy zielonej transformacji energetycznej.
„Raport ESG” to magazyn gospodarczy i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju na rzecz ekosystemu ESG, którego kolejna edycja zostanie zorganizowana 25 stycznia 2023 roku. Fundacja jest także współorganizatorem Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania. 12. edycja konkursu odbędzie już 28 listopada br. a wśród kategorii znalazła się m.in. Lider ESG.
W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 68 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie. „Raport ESG” jest kwartalnikiem, a jego cena to 19,90 PLN.
Wydawnictwo, oprócz sklepów sieci Empik, jest też dostępne w księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl.
Czy kryzys energetyczny zagrozi zielonej transformacji energetycznej?
- Pandemia i zerwane łańcuchy dostaw, rozpętana przez Rosję wojna, zmiany klimatyczne – to przyczyny kryzysów, z którymi zmaga się dziś cały świat. W „Raporcie ESG” najwięcej miejsca poświęciliśmy rozważaniom, czy kryzys energetyczny zagrozi zielonej transformacji energetycznej – mówi Bogusław Mazur, redaktor naczelny magazynu. Jak dodaje, z opinii ekspertów, które można przeczytać na łamach „Raportu ESG”, wynika że wręcz przeciwnie - wojna raczej ją przyspieszy, gdyż pozwoli ona uniezależniać się od rosyjskich węglowodorów.
W magazynie znajdziemy na ten temat wypowiedzi m.in. Bartłomieja Pawlaka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Piotra Maciążka, eksperta rynku paliwowo-energetycznego i szefa projektu Wzielonejstrefie.pl, poseł Urszuli Pasławskiej, przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, posła dr Marka Sawickiego, byłego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Aleksandry Marcinkowskiej, prezes EDU SMART TC Limited Irlandia.
Na stronach „Raportu ESG” nie brakuje też informacji związanych z wydarzeniami w branży ESG, m.in. relacji z konferencji Instytutu ESG pt. „Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany” czy „Czas na ESG!”, zorganizowanej przez ADN Akademia.
Głos ekspertów
O sprawy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu redakcja pyta też m.in. prof. Piotra H. Skarżyńskiego ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, członka zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medicinus; a także Wojciecha Racięckiego, dyrektora Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, który opowiada o ważnych dla gospodarki projektach centrum. Z kolei Wojciech Trojanowski, członek zarządu spółki STRABAG, tłumaczy rangę zrównoważonego rozwoju dla branży budowlanej. Jest też Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, który z działacza organizacji pozarządowych został politykiem z powodzeniem realizującym projekty wspierające środowiska młodzieży.
Redakcja magazynu nie ogranicza się tylko do opinii polityków i przedsiębiorców, choć to od nich zależy najwięcej, ale publikuje też m.in. wywiad z Bartłomiejem Jojczykiem, założycielem i prezesem zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw, który dzieli się ciekawymi przemyśleniami o CSR. W Raporcie przeczytamy też rozmowę z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, filmoznawcą, historykiem kina, który opowiada o tym, jak kwestie globalnego ocieplenia odciskają się na twórczości ambitnych twórców filmowych.
- Warto też przeczytać felietony o kontrowersyjnym przedsiębiorcy Elonie Musku. Kontrowersyjnym, bo „wyskoczył” z pokojową inicjatywą bez wyczucia emocji a potem okazało się, że nie był takim hojnym dobroczyńcą na jakiego go kreowano. Lecz z drugiej strony Musk łoży miliony dolarów na utrzymanie starlinków nad Ukrainą. Jest też polemiczny dwugłos dotyczący zachowania premier Finlandii Sanny Martin, która zyskała szerokie poparcie środowisk feministycznych i wielotysięcznej rzeszy kobiet. Dość wspomnieć, że w serwisach społecznościowych pojawiły się filmiki na których widać, jak kobiety tańczą na znak solidarności z Sanny Martin – zachęca redaktor naczelny.
Wydawcą „Raportu ESG” jest Instytut ESG - zespół doradczo-analityczny - działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Instytut jest też wydawcą portalu RaportCSR.pl, jednego z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, oraz oESG.pl - nowej platformy wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów, ale też przedstawicieli administracji państwowej, samorządowców, dziennikarzy i studentów.
Następny numer magazynu pojawi się w styczniu 2023 r.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zielona-transformacja-energetyczna-pod-napieciem-trzeci-numer-raportu-esg-w-sklepach